Puchar Narodów Afryki 2010

poniedziałek, 01 lutego 2010

Piłkarze Egiptu pokonali w Luandzie Ghanę 1:0 (0:0) w finałowym meczu Pucharu Narodów Afryki, który zakończył się w Angoli. Egipcjanie triumfowali w tej imprezie po raz trzeci z rzędu i siódmy w historii.

Trzecie miejsce w turnieju zajęła Nigeria, która w sobotę wygrała z Algierią 1:0.

Egipt - Ghana 1:0 (0:0)

Bramka: Mohamed Nagui "Gedo" (85). Sędziował: Koman Coulibaly (Mali).

Egipt: Essam Al Hadari - Ahmed Al Muhammadi, Hani Said, Wael Gomaa, Sayed Moawad (57-Mohamed Abdelshafi) - Ahmed Fathi (89-Moatasem Salem), Hosni Abd Rabou, Ahmed Hassan, Hossam Ghali - Mohamed Zidan, Emad Motaeb (70-Mohamed Nagui "Gedo").
Ghana: Richard Kingson - Lee Addy, Samuel Inkoom, Hans Sarpei, Isaac Vorsah - Emmanuel Agyemang-Badu, Dede Ayew, Opoku Agyemang (89-Eric Addo), Kwadwo Asamoah, Anthony Annan - Asamoah Gyan (88-Dominic Adiyiah).

W decydującym meczu spotkały się drużyny, które do tej pory spisywały się znakomicie w obronie. Nic więc dziwnego, że do 85. minuty na boisko działo się niewiele. Piłkarzom Ghany nie pomogła nawet aktywna gra Asamoaha Gyana, zdobywcy trzech (z czterech) goli dla reprezentacji jego kraju w tegorocznym PNA.
Jedyna bramka padła pięć minut przed końcem, po wzorcowej akcji Egipcjan. Wystarczyły dwa szybkie podania, dzięki którym wprowadzony niedługo wcześniej na boisko Mohamed Nagui "Gedo" wbiegł w pole karne i strzelił efektownie z około dziesięciu metrów.

Gedo został również królem strzelców turnieju. W sumie zdobył pięć goli, co jest imponującym wyczynem jak na rezerwowego zawodnika.

Siódmy triumf Egiptu to absolutny rekord PNA. Poprzednio "Faraonowie", których zabraknie w tegorocznych finałach mistrzostw świata w RPA, zwyciężali w latach: 1957, 1959, 1986, 1998, 2006 i 2008.

niedziela, 31 stycznia 2010

Nigeria pokonała w Bengueli Algierię 1:0 (0:0) w meczu o trzecie miejsce Pucharu Narodów Afryki.

Nigeria, która ma w dorobku dwa tytuły mistrza Afryki (1980, 1994), zajęła trzecie miejsce po raz... siódmy (poprzednio w latach 1976, 1978, 1992, 2002, 2004 i 2006).

Mecz dwóch drużyn, które zagrają za pół roku w mundialu w RPA, nie był wielkim widowiskiem. Początkowo sprawiał wręcz wrażenie spotkania towarzyskiego. Stopniowo Nigeryjczycy przejmowali inicjatywę, ale długo nie potrafili znaleźć drogi do bramki Mohameda Lamine'a Zemmamouche'a. Pod koniec pierwszej połowy Algierczycy przeprowadzili dwie groźne akcje, jednak bramkarz Vincent Enyeama był na posterunku.

Jedyną bramkę w 55. minucie zdobył Victor Nsofor Obinna, który przy biernej postawie algierskich obrońców wpadł w pole karne i precyzyjnym strzałem po ziemi dał Super Orłom zwycięstwo w małym finale.

W niedzielnym finale w Luandzie Egipt zmierzy się z Ghaną.

Nigeria - Algieria 1:0 (0:0)

Bramka: Victor Nsofor Obinna (55)

Nigeria: Vincent Enyeama; Onyekachi Apam, Taye Taiwo, Danny Shittu, Chidi Odiah; Seyi Olofinjana, Sani Kaita, Kalu Uche (65-Obafemi Martins), Nwankwo Kanu (78-John Obi Mikel); Chinedu Obasi (81-Peter Odemwingie), Victor Nsorof Obinna.

Algeria: Mohamed Lamine Zemmamouche; Reda Babouche, Slimane Raho, Majid Bougherra, Samir Zaoui; Yazid Mansouri, Karim Ziani, Hassan Yebda, Mourad Meghni; Hameur Bouazza (56-Djamel Abdoun); Abdelkader Ghezzal (85-Rafik Saifi).

piątek, 29 stycznia 2010

W meczu półfinałowym piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki rozegranym w Luandzie Ghana wygrała 1:0 (1:0) z Nigerią i jako pierwszy zespół awansowała do finału.

Ghana - Nigeria 1:0 (1:0)

Bramka: Asamoah Gyan (21).

Sędziował: Daniel Bennett (RPA).

Ghana: Richard Kingson; Lee Addy, Samuel Inkoom, Hans Sarpei (54-Ibrahim Ayew), Isaac Vorsah; Emmanuel Agyemang-Badu, Dede Ayew, Agyemang Opoku (29-Haminu Draman), Kwadwo Asamoah, Anthony Annan; Asamoah Gyan (84-Mathew Amoah)

Nigeria: Vincent Enyeama, Yusuf Mohammed (80-Chidi Odiah) Danny Shittu, Elderson Echiejile, Obinna Nwaneri; John Obi Mikel, Yusuf Ayila (67-Obinna Nsofor), Sani Kaita; Peter Odemwingie (73-Yakubu Ayegbeni), Obafemi Martins, Chinedu Obasi.

Piłkarze Nigerii pechowo przegrali spotkanie półfinałowe z Ghaną. Nigeria miała w całym spotkaniu przewagę, ale jej napastnicy nie wykorzystali ani jednej dogodnej okazji strzeleckiej. Bramkę stracili przy biernej postawie obrońców. Gyan trafił głową po dokładnym rzucie rożnym.

Egipt wygrał w Bengueli z Algierią 4:0 (1:0) w drugim meczu półfinałowym piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki i awansował do finału, w którym zmierzy się z Ghaną. Na turnieju w Angoli Egipt, który broni tytułu, wygrał piąty mecz z rzędu.

Egipt - Algieria 4:0 (1:0)

Bramki: Hosni Abd Rabou (39-karny), Mohamed Zidan (65), Mohamed Abdelshafi (81), Gedo (90+2).

Czerwone kartki: Rafik Halliche (38), Nadir Belhadj (70), Fawzi Chaouchi (87) - wszyscy Algieria.

Sędziował: Bonaventure Coffi Codjia (Benin).

Algieria: Fawzi Chaouchi; Madjid Bougherra, Nadir Belhadj, Anthar Yahia, Rafik Halliche; Yazid Mansouri, Hassan Yebda, Karim Ziani, Mourad Meghni (67-Abdelkader Laifaoui); Karim Matmour (75-Djamel Abdoun), Abdelkader Ghezzal (89-Mohamed Amine Zemmamouche)

Egipt: Essam Al Hadari; Mahmoud Fathallah (59-Gedo), Ahmed Al Muhammadi, Hani Said, Wael Gomaa; Ahmed Fathi, Hosni Abd Rabou, Sayed Moawad (78-Mohamed Abdelshafi), Ahmed Hassan; Mohamed Zidan, Emad Motaeb (52-Hossam Ghali)

W czwartkowym spotkaniu półfinałowym Egipt był zespołem zdecydowanie lepszym i zasłużenie wygrał 4:0. Algieria kończyła mecz w ósemkę. Pierwszy czerwoną kartkę w 39. minucie za faul w polu karnym na Emadzie Motaebie dostał obrońca Rafik Halliche. Rzut karny wykorzystał Hosni Abd Rabou.

W drugiej połowie Egipt uzyskał jeszcze większą przewagę. Piłkarze Algierii zaczęli grać nerwowo, zobaczyli kilka żółtych kartek, a później jeszcze dwie czerwone. W końcówce spotkania sędzia z Beninu miał poważne problemy z upilnowaniem graczy obu drużyn.

wtorek, 26 stycznia 2010

Egipt awansował do półfinału Pucharu Narodów Afryki, w którym zmierzy się z Algierią. Obrońcy tytułu pokonali w kontrowersyjnych okolicznościach Kamerun 3:1.

Losy awansu do półfinału rozstrzygnęły się w pierwszej połowie dogrywki. Najpierw fatalny błąd Geremiego wykorzystał Mohamed Gedo, a następnie sędzia niesłusznie uznał, że piłka przekroczyła linię bramkową po strzale Hassana.

Czary goryczy dopełniła sytuacja ze 113. minuty, kiedy z boiska za bezmyślny faul wyleciał Aurélien Chedjou, który powstrzymywał wychodzącego na czystą pozycję Gedo. Chedjou był jednak sam sobie winny, bo sytuację sprowokował kiepskim przyjęciem piłki.

Egipt - Kamerun 3:1 (1:1, 1:1)

Bramki: Ahmed Hassan 37, 94, Mohamed Nagui Gado 91 - Ahmed Hassan 25-samob.

Czerwona kartka: Aurelien Chedjou (Kamerun).

Piłkarze Nigerii uzupełnili stawkę półfinalistów rozgrywanego w Angoli Pucharu Narodów Afryki. W ćwierćfinałowym meczu w Lubango pokonali w rzutach karnych Zambię 5:4. W regulaminowym czasie i dogrywce oba zespoły nie zdobyły gola.

Spotkanie nie stało na wysokim poziomie. Na prawdziwe emocje kibice czekali aż do rzutów karnych.

Jedynym zawodnikiem, który pomylił się w serii jedenastek, był Thomas Nyirenda (w czwartej serii). Strzał piłkarza Zambii obronił Vincent Enyeama. Wkrótce potem bramkarz reprezentacji Nigerii sam zdobył gola, zapewniając swojej drużynie awans do kolejnej rundy.

Nigeria - Zambia 0:0, karne 5:4

Czerwona kartka: Onyekachi Apam (107, Nigeria). Sędziował: Essam Abd El Fatah (Egipt).

Mecze 1/2 finału, 28 stycznia:

Nigeria - Ghana (godz. 17.00)

Egipt - Algieria (godz. 20.30)

poniedziałek, 25 stycznia 2010

Piłkarze Ghany pokonali w Luandzie Angolę 1:0 (1:0) i jako pierwsi awansowali do półfinału Pucharu Narodów Afryki. Jedyną bramkę zdobył w 16. minucie Asamoah Gyan.

Drużyna Ghany musi radzić sobie w Angoli bez największej gwiazdy Michaela Essiena. Pomocnik Chelsea doznał kontuzji kolana i wrócił już do Anglii. Będzie pauzował ponad miesiąc.
Piłkarze Angoli po raz drugi z rzędu odpadli w ćwierćfinale PNA. Dwa lata temu ulegli w walce o półfinał Egiptowi 1:2. Ghana zajęła wówczas trzecie miejsce w imprezie.

Angola - Ghana 0:1 (0:1)

Bramka: Asamoah Gyan 16.

Sędziował: Mohamed Benouza (Algieria)

Piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej, zaliczani do faworytów Pucharu Narodów Afryki, odpadli w ćwierćfinale imprezy, ulegając w Kabindzie Algierii po dogrywce 2:3 (1:1, 2:2).

Mecz drużyn, które w czerwcu zagrają w mistrzostwach świata w RPA, miał dramatyczny przebieg. Gdy w 89. minucie Abdelkader Keita atomowym strzałem z 25 metrów w okienko algierskiej bramki zdobył prowadzenie dla "Słoni", wydawało się, że kwestia awansu jest rozstrzygnięta. Algierczycy szybko się jednak podnieśli i Madjid Bougherra wyrównał.

Na początku dogrywki Hameur Bouazza strzelił głową zwycięskiego gola, wykorzystując kardynalny błąd w ustawieniu obrony Wybrzeża Kości Słoniowej. Algierczycy już się cieszyli z awansu, gdy w 120. minucie Kolo Toure zdobył bramkę dla WKS, ale sędzia z Seszeli popełnił błąd, odgwizdując spalonego i konkurs rzutów karnych nie był potrzebny.

Algieria - Wybrzeże Kości Słoniowej 3:2 (1:1, 2:2)

Bramki: dla Algierii - Karim Matmour (40), Madjid Bougherra (90+1), Hameur Bouazza (92); dla Wybrzeża Kości Słoniowej - Salomon Kalou (4), Abdelkader Keita (89). Sędziował: Eddy Maillet (Seszele).

piątek, 22 stycznia 2010

Kamerun i Zambia uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów rozgrywanego w Angoli piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki. W grupie D walka o awans była bardzo wyrównana i rozstrzygnęła się w ostatnich meczach. Kamerun, uważany za jednego z faworytów turnieju, zremisował z Tunezją 2:2, a Zambia pokonała Gabon 2:1.

Gabończycy, którzy na inaugurację Turnieju pokonali sensacyjnie Kamerun 1:0, jada do domu.

W ćwierćfinałach Angola zmierzy się z Ghaną, Wybrzeże Kości Słoniowej z Algierią, Zambia z Nigerią, a Egipt z Kamerunem. To ostatnie spotkanie będzie powtórką finału poprzedniej edycji Pucharu Narodów Afryki. 10 lutego 2008 roku w stolicy Ghany - Akrze, Egipcjanie wygrali z "Nieposkromionymi Lwami" 1:0.

Grupa D:

Kamerun - Tunezja 2:2 (0:1)

Bramki: dla Kamerunu - Samuel Eto'o (47), Landry Nguemo (64); dla Tunezji - Amine Chermiti (1), Aurelien Chedjou (63-sam.). Czerwona kartka: Ammar Jemal (Tunezja, 88).

Sędziował: Desire Doue Normandiez (Wybrzeże Kości Słoniowej).

Zambia - Gabon 2:1 (1:0)

Bramki: dla Zambii - Rainford Kalaba (28), James Chamanga (62); dla Gabonu - Fabrice do Marcolino (83). Sędziował: Mohamed Benouza (Algieria).

Poz. Kraj Mecze Zwycięstwa Remisy Porażki Bramki Punkty
1. Zambia 3 1 1 1 5:5 4
2. Kamerun 3 1 1 1 5:5 4
3. Gabon 3 1 1 1 2:2 4
4. Tunezja 3 0 3 0 3:3 3
czwartek, 21 stycznia 2010

Nigeria wygrała z Mozambikiem 3:0 (1:0), a Egipt pokonał Benin 2:0 (2:0) w ostatnich meczach grupy C Pucharu Narodów Afryki. Nigeria i Egipt awansowały do ćwierćfinału.

Nigeria - Mozambik 3:0 (1:0)

Bramki: Peter Odemwingie 45, 47; Obafemi Martins 86.

Sędziował: Koman Koulibaly (Mali).

Egipt - Benin 2:0 (2:0)

Bramki: Ahmed Al Muhammadi 7, Emad Motaeb 23.

środa, 20 stycznia 2010

Ghana pokonała Burkinę Faso 1:0 (0:0) w meczu grupy B rozgrywek o piłkarski Puchar Narodów Afryki. Dla zespołu Ghany to pierwsze zwycięstwo w turnieju, ale dało im awans.

W grupie B, po wycofaniu się Togo, grają bowiem tylko trzy zespoły. Już wcześniej do kolejne fazy przeszła drużyna Wybrzeża Kości Słoniowej.

W ćwierćfinale Ghana zmierzy się z Angolą, a WKS z Algierią.

Ghana - Burkina Faso 1:0 (0:0)
Bramka: Dede Ayew (30). Czerwona kartka: Mamadou Tall (Burkina Faso, 65). Sędziował Eddy Maillet (Seszele).

Poz. Kraj Mecze Zwycięstwa Remisy Porażki Bramki Punkty uwagi
1. Wybrzeże Kości Słoniowej 2 1 1 0 3:1 4 awans
2. Ghana 2 1 0 1 2:3 3 awans
3. Burkina Faso 2 0 1 1 0:1 1
wtorek, 19 stycznia 2010

Zapadły ostateczne rozstrzygnięcia w grupie A Pucharu Narodów Afryki. Awans do ćwierćfinału, po bardzo słabym spotkaniu, wywalczyły Algieria i Angola.

Mecz Angoli z Algierią zakończył się bezbramkowym remisem, ale to wystarczyło aby obie reprezentacje awansowały do dalszej fazy turnieju. W rozgrywanym równolegle spotkaniu Mali pokonało Malawi 3:1 (2:0).

Spotkanie w Luandzie rozczarowało. Sytuacji strzeleckich z obu stron było naprawdę niewiele. Najlepszą sytuację do zdobycia gola Angolczycy mieli w 22. minucie. Z rzutu wolnego w pole karne dośrodkował Nadir Belhadj, a w ogromnym zamieszaniu, z trzech metrów, do bramki nie trafił Madjij Bougherra. Chwilę później ładnie, choć minimalnie niecelnie, z rzutu rolnego uderzał Ze Kalanga.
Przed przerwą Angolczycy wyprowadzili jeszcze jedną ciekawą akcję. Po zagraniu Ze Kalangi do Djalmy Camposa ten drugi posłał piłkę w środek bramki. W drugiej połowie oba zespoły, znając wynik drugiego spotkania, nie forsowały tempa i spokojnie dotrwały do końca nie robiąc sobie krzywdy.

Mecz Mali - Malawi rozstrzygnął się praktycznie po trzech minutach, kiedy bramki dla Malijczyków zdobyli Frerdic Kanoute i Seydou Keita. W drugiej połowie Malawi, za sprawą Russella Mwafulirwy, strzelilło gola kontaktowego, lecz na pięć minut przed zakończeniem bramkę na 3:1 zdobył Mamadou Bagayoko.

Angola - Algieria 0:0

Mali - Malawi 3:1 (2:0)

Bramki: Frederic Kanoute 1, Seydou Keita 3, Mamadou Bagayoko 85 - Russell Mwafulirwa 58

poniedziałek, 18 stycznia 2010

Piłkarze Kamerunu pokonali w Lubango Zambię 3:2 w meczu grupy D rozgrywek o Puchar Narodów Afryki. Dzięki zwycięstwu "Nieposkromione Lwy" awansowały po dwóch kolejkach na drugie miejsce w grupie.

Do 68. minuty zanosiło się na sensację, bowiem faworyzowany Kamerun przegrywał 0:1. Wówczas jednak kompromitujący błąd popełnił bramkarz Zambii Kennedy Mweene, przepuszczając piłkę pod brzuchem po bardzo lekkim dośrodkowaniu Geremiego. Trafienie zapisano oficjalnie na konto doświadczonego piłkarza reprezentacji Kamerunu, choć największy udział przy tym golu miał pechowo interweniujący bramkarz Zambijczyków.

Chwilę potem kolejną bramkę dla Kamerunu zdobył słynny Samuel Eto'o (rywale sugerowali sędziemu, że napastnik Interu Mediolan przy przyjmowaniu piłki pomógł sobie ręką).

Gdy w 81. minucie Christopher Katongo (Zambia) wykorzystał rzut karny, wydawało się, że Kamerun nie zdoła ponownie wyjść na prowadzenie, ale wkrótce potem Mohamadou Idrissou wyskoczył najwyżej w polu karnym i strzałem głową zapewnił zwycięstwo faworytom.

Kamerun - Zambia 3:2 (0:1)

Bramki: dla Kamerunu - Geremi (68), Samuel Eto'o (72), Mohamadou Idrissou (86); dla Zambii - Jacob Mulenga (8), Christopher Katongo (81-karny).

Sędziował: Khalil Ibrahim Al Ghamdi (Arabia Saudyjska).

Piłkarze Gabonu zremisowali w Lubango z Tunezją 0:0 w meczu grupy D rozgrywek o Puchar Narodów Afryki. W drugim spotkaniu tej grupy Kamerun zagra w niedzielę wieczorem z Zambią.

Na razie w tabeli grupy D prowadzi Gabon, który w dwóch meczach zdobył cztery punkty.

Gabon - Tunezja 0:0

Sędziował: Bonaventure Koffi Codjia (Benin).